שינוי גודל הפונט

Language Switcher

עידכונים והודעות

סיכום הכנס השנתי 2017

לתמונות הכנס

דף אלבום משנת 1935

מצ"ב דף מאלבום שנעשה בעקבות טיול בשנת 1935 מאת דליה ויעקב שפריר

לתמונות

סרט אודות בית הכנסת בז'ולקיב

לצפייה

הספר "חזקה מברזל"

של גולדה זהבה קרס לבית איגל

לעיון בספר

סרט על בלץ

לצפייה

חייו של יז'י צ'רנסקי

לצפייה בסרט על חייו של יז'י צ'רנסקי ממוסטי וילקי בעברית ובאנגלית

מילוי דפי עד ביד ושם

לשמירת זכרון הנספים
אתר יד ושם

האחיות לבית אייכל מאת אברהם קלדור

זאת תחנת הרכבת בז'ולקב. שתי הנשים משמאל הן האחיות לבית אייכל (מצד האמא: פטרונטש) - משמאל: אמא שלי רחל קלדור (בבגד הכהה), מימינה טובה אלטשולר, אמא של אברהם אשל (גר בחיפה), אורה מגידוב (רעננה), יהודה אלטשולר (רעננה). הצילום כנראה מראשית שנות השלושים  לא יאוחר משנת 1934 שאז עלתה טובה לארץ.

יז'י צ'רנסקי – הסרט

יז'י צ'רנסקי, גיבור הסרט, יכל להסתפק ביציאה שקטה לפנסיה לאחר שנים רבות של עבודה במשרד האנרגיה של שוויץ בתחום ההגנה מפני קרינה. אבל הוא היה מונע לפעול: יש לו זיכרונות ייחודיים והוא מרגיש תחושת מחויבות עזה לשתף אותם. החל ממסעו למוסטי וילקי (שבאוקרינה של היום), העיירה שבה בילה את נעוריו ואשר נאלץ לעזוב בשנת 1942. הסרט עוקב אחר המקומות והאירועים המרכזיים בחייו של יז'י.

קרא עוד...

תולדות משפחת בובר

מאת: עדה בובר

אבי חי כל שנותיו אחרי השואה בהרגשה שעליו להנציח את משפחתו אשר נספתה בהולפעול להנצחת בני קהילת ז'ולקעב אשר נחרבה.הואיל ולא היו לו בנים, הוא ראה את עצמו כנצר אחרון הנושא את השם בובר וכחוליה אחרונה בשרשרת הזהב של משפחתו, שראשיתה מעוגנת בדורות קדומים של גדולי תורה ואבירי רוח.

קרא עוד...

יוסף הירשהורן 1920-2001

מאת: עמנואל הירשהורן

אבי יוסף הירשהורן נולד רשמית ב- 1920. אביו אריה הירשהורן ואמו יהודית הירשהורן ממשפחת גבל.

לאבי היו שלוש אחיות: שושנה הירשהורן מבוגרת ממנו, שהיתה מאד פעילה בתחום הארגונים הציוניים והיהודיים בז’ולקייב (החלוץ).

קרא עוד...

קווים לדמותה של אמי – ז'ניה כהנא ז"ל

מאת: בתיה כהנא

כבר שנה. לקח לי חודשים לאזור כוח ולחזור הביתה לבית בתל אביב.
אמי, ז’ניה, נפטרה בביתה לפני כמעט שנה בשיבה טובה. זכתה לשני ילדים, ארבעה נכדים ושלושה נינים שהאירו את פניה בעת ביקורם.

קרא עוד...

שמי גלדיס הלפרן

מאת: גיזה הלפרן

נולדתי בז’ולקיב פולין לסלה ולאפרים לנדאו. 
ילדותי בז’ולקיב היתה שמחה ויפה, מוקפת במשפחתי ובחברים.בז’ולקיב לא היה פעוטון ולכן אמי ובת דודו של אבי, סלקה שוורץ, שהיו לה שתי בנות קלרה ומניה, ארגנו פעוטון, שהחל בביתנו.

קרא עוד...

סיפור חיי - קלרה קרמר

מאת: קלרה קרמר שוורץ

נולדתי בז’ולקיב בשנת 1927. גדלתי בבית דו משפחתי יחד עם סבי וסבתי ושתי דודות רווקות. משמעות הדבר היתה המון אהבה. אני זוכרת את חתונתה של דודתי אוצ’קה והשמחה הרבה ששררה בעטיה. אני אפילו זוכרת את השמלות שאחותי ואני לבשו בחתונה.

קרא עוד...

ז'ולקיב בימים ההם

מאת: עדה בובר 

ציטוט ממאמרו של יוסף צבי בובר: "ז’ולקיב בימים ההם": "ביראת כבוד אני ניגש לרשום זכרונות משחר נעורים, בעירנו ז’ולקיב, ולהעלות רשמים מימי ילדותי, ממראה עיני וממשמע אוזני, מפי זקני העיר ויקיריה-תלמידי משכילים ואנשי מעשה, ומזועזע עד תוך תוכי.

קרא עוד...

משפחת מנדל

מאת: גיורא לוין

משפחת מנדל התגוררה בז’ולקייב לפני השואה בבית גדול ויפה. אב המשפחה זלמן, אשתו הניה ושתי הבנות עדה וגיזה (טובה). למשפחה היה עסק גדול של יערות ומנסרות לתעשיית העץ. זלמן מנדל היה מומחה גדול בעץ והיו לו עובדים. הניה מנדל למדה בבית ספר לאחיות לפני נישואיה.

קרא עוד...

חייו של ילד

מאת: אלכס אורלי  זיגו לבית אורלנדר

מוקדש לאחותי האהובה קלרה קרמר

נולדתי בשנת 1934 בעיירה ז’ולקיב במזרח פולין (גליציה המזרחית) אזור שבתחומי אוקראינה כיום. כמחצית מהתושבים בעיר התוססת ז’ולקיב היו יהודים והמשפחתי היתה אמידה. סבי היה בעל מפעל ליצור שמן ואבי היה פרוון. בשנת 1939 נולדה אחותי מתוקה.

קרא עוד...

השרדות בבונקר

מאת: מתוקה קורנברג זושה לבית אורלנדר

נולדתי באפריל 1939 בעיירה ז’ולקיב, הסמוכה לעיר המחוז לבוב. אחי, זיגוש ואנוכי היינו הילדים הצעירים במשפחה. אמי, רחל היתה הצעירה מבין 6 הילדים למשפחת רייצפלד.

קרא עוד...

לזכרון משפחתי מז'ולקיב

מאת: אורי צימלס

לקראת צאתי, לפני שנתיים, למסע באוקרינה שכלל גם את ז’ולקיב שבתי ועיינתי בספר ז’ולקיב אשר יצא לאור בשנת תשכ"ט (1969) ואשר אבי מאיר צימלס ז"ל היה אחד מחברי ועדת הספר.

קרא עוד...

סיפורה של ילדת שואה ומעפילת "אקסודוס"

נכתב ע"י טובה בן-מנחם (גיזה מנדל)
הוכן ע"י הנכדה מעין קבלי 2005

נולדתי בפולין בעיר ז’ולקב ליד לבוב בשנת 1934, למשפחה עשירה ומכובדת. בהיותי בת חמש, גורשתי לגטו עם משפחתי. אבי נלקח לעבודות כפייה בתחנת הרכבת המקומית, בהיותו בעל מקצוע מועדף וחיוני לגרמנים, מקצועו "מנסרות, יערות", מקצוע שעובר מאב לבן, דור אחר דור.

קרא עוד...

זכרונות ילדות

מאת: מרים גוטקובסקי – מניה קרפ

נולדתי ב – 18 לאוגוסט שנת 1932, בבית סבי וסבתי בז’ולקיב, הבת הצעירה במשפחת קרפ. אבי פנחס קרפ היה מהעיירה יוזפוב אשר בפולין ואמי רוייזה (שושנה) לבית רייצפלד, הייתה מהעיירה ז’ולקיב הסמוכה לעיר לבוב, אשר באוקראינה.

קרא עוד...

 
Joomla Templates: by JoomlaShack